Az ötödik csakra az önkifejezés, a kommunikáció és az értékítélet központja.
A torokcsakra elvezet saját belső valóságunkhoz, és szabályozza a kommunikációt. Meghatározza, hogyan tudunk énekelni, szóban kifejezni magunkat.
A torok- és a szexcsakra szoros kapcsolatban áll egymással. A szexcsakra a kommunikáció testi-ösztöni részét, a torokcsakra pedig az intellektuális-szimbolikus részét irányítja. Ha valaki először a szexcsakra szintjén ébred öntudatra, akkor a torokcsakra szintjén is olyan tudatosság alakul ki benne, amellyel önuralomra tesz szert, és képes lesz irányítani a sorsát.
A torokcsakra összefügg még az éhséggel és a szomjúsággal is. Itt arról a vágyról van szó, hogy evéssel és tudással töltsük meg magunkat, valamint olyan dolgokkal, amik kitöltik a belső ürességet.
Betegségei: szinte mindig a beszédproblémákban jelentkeznek - önkifejezés, dadogás, köhögés, torokfájdalom, rekedtség. Gyakran abból származnak, hogy olyan érzelmi impulzusokat nyomunk el magunkban, amelyek kiabálásra, zokogásra, sírásra vagy dühöngésre indítanának.
Erősen hat a légzőrendszerre, a hörgőkre és a hangképző szervekre.
A torokcsakra problémájára utal, ha önsajnálatot, sértődöttséget érzünk, valami nem tetszik önmagunkkal, saját viselkedésünkkel kapcsolatban. Kommunikációs problémáink vannak, allergiától, torokbántalmaktól szenvedünk.
Érzelmi és mentális szinten hozzá tartoznak: együttműködés, információs energia, kommunikáció, objektív megismerés, inspiráció, művészi kifejezés, őszinteség, nyitottság, függetlenség, egységérzés.
Blokk a torokcsakrában: túlzott racionalizmus, meggondolatlanság, üres fecsegés, beszédzavarok, mások manipulálása, hazudozás, elfojtott önkifejezés, önértékelési zavar, önsajnálat, szomorúság, félénkség, gombócérzés a torokban, félelem attól, hogy mások mit gondolnak rólunk, megfelelésvágy, a hozzá tartozó testrészekkel kapcsolatos zavarok.