Mi az, ami bőségesen terem itthon, tartalmaz E, B1, B2, B6 vitamint, folsavat és biotint, az ásványi anyagok közül pedig nátriumot, káiumot, kálciumot, foszfort, magnéziumot, vasat, rezet, cinket?
A dió!
Olaja az emberi szervezet számára könnyen hasznosítható és egészséges olaj. Koleszterin nincs benne.
|
A körömvirág egyike a legtöbbféleképpen használt fűszer-, és gyógynövényeknek.
Jótékony tulajdonságai miatt a kozmetikai ipar előszeretettel hasznosítja krémek, kenőcsök alapanyagaként.
Tudományosan bebizonyították, hogy a körömvirág kiválóan alkalmazható epehólyag-gyulladás ellen, jó görcsoldó és fertőtlenítőszer.
|
Az árnika a hegyvidékek régóta ismert, ma már védett gyógynövénye.
Hatásos gyulladás- és fájdalomcsökken-tőként ismert, külsőleg fertőtlenítő, seb-gyógyító hatású, kelések, vérömlenyek, csonttörések okozta ödémák, zúzódások, rándulások kezelésére ajánlott.
Enyhíti a rovarcsípések okozta viszketése-ket, de ismeretes fertőtlenítő hatása is.
Reumatikus panaszokra is kiváló gyógyír. A homeopátia a túlerőltetés okozta izom-fájdalmak kezelésére alkalmazza. A belőle készült homeopátiás szer sebgyóg
...
Tovább »
|
A cickafarkfű étvágytalanság, görcsös jellegű gyomor-, bél- és epebántalmaknál, valamint gyomorhurutnál ajánlható, továbbá vénás keringési zavarok (aranyér, lábszárfekély), visszértágulat ellen, húgyutak betegségei esetén. Segíti az emésztést, a sebgyógyulást, jó vérzéscsillapító orrvérzés esetén és alkalmazható menstruációs zavarok ellen is. A fogíny- és szemgyulladások kiváló öblögető-, illetve borogató-szere.
Tea:
1 púpozott teáskanál cickafarkfüvet adjunk negyed liter vízhez, forrázzuk le, majd 10 perc után szűrjük le.
|
A 3–10 m magasra megnövő terebélyes cserje vagy fa, fűszer- és gyógynövény-ként egyaránt felhasználható.
C-vitamin tartalma duplája a citrusféléké-nek.
Enyhe hashajtó, fájdalomcsillapító, im-munerősítő és izzasztó hatású.
A bogyókból készített bodzabor egyes vidékeken hagyományos szíverősítő. Helyenként pálinkát is főznek belőle, de mivel ez a művelet igen munkaigényes, a bodzapálinka ritka é
...
Tovább »
|
A fehér fagyöngy kiváló gyógyír belső vér-zések ellen, serkenti a szívműködést, és használják görcsoldóként is.
Magas vérnyomás esetén a kísérő pana-szokat - a fülzúgást, szédülést - enyhíti. Szívbetegség kezelé-sében azért hatásos, mert erősíti a szívet, a pulzusszámot csökkenti. A fagyöngyöt az érelmeszesedés megelő-zésére és a hagyományos kezelésekkel e-gyütt a magas vérnyomás leküzdésére, illetve a fagyöngyből gyárilag előállított készítménye-ket az onkológia területén is használják.
Tea: A fagyöngyteát
...
Tovább »
|
A csicsóka gumója fontos diabetikus alapanyag lehet, íze is hasonlít a burgonyáéhoz, de annál jóval édesebb.
A gumókban 14-16% inulin és polifrukto-zánok vannak. Az ezekből keletkező fruk-tóz (gyümölcscukor) könnyebben és gyor-sabban emészthető a répacukornál. A fruktózt a cukorbetegségben szenvedők szervezete a vércukorszint emelkedése nélkül hasznosítja.
A csicsókagumónak a burgonyánál 5-6-szor nagyobb rosttartalma gátolja az egyéb szénhidrátok és hízlaló tápanyagok felszívódását, fokozza a laktató ha
...
Tovább »
|
Az erdei fenyvesek jellegzetes örökzöld törpecserjéje. A fekete áfonyához hasonlóan közkedvelt, de savanyú íze miatt csak feldolgozott formában fogyasztják. Hazánkban jóval ritkábban fordul elő, mint a fekete áfonya.
A vörös áfonya igen gazdag antioxidán-sokban, melyek védik szervezetünket a káros oxidációs folyamatoktól, óvják testünket az öregedéstől. Az antioxidán-sokkal megelőzhetők olxan krónikus betegségek, mint az érelmeszesedés, koleszterinlerakódás, szívinfarktus, bőrproblémák, rák, memóriazavar.
Akut és krónikus húgyúti fertőzések megelőzésére, kezelésére, valamint sejt- és érvédő antioxidánsként éde
...
Tovább »
|
Magyarországon a Sopron környéki és Vas- megyei erdőkben, kisebb állományokban fordul elő. Az erdélyi havasok jellegzetes növénye.
Gyümölcse közkedvelt; lekvár, gyümölcslevesek, gyümölcssaláták alapanyaga, sütemények ízesítője, tölteléke.
Az őz, nyúl, szarvas, vaddisznó elkészítésénél pikáns, közkedvelt íze miatt nélkülözhetetlen.
Gyümölcsbornak, likőrnek, szörpnek vagy teának elkészítve is nagyon jó hatású a bélflórára, mert ellenállóvá teszi a bél nyálkahár
...
Tovább »
|
A szibériai cédrusfenyő természetes körülmények között csupán Oroszország területén nő. Legfőbb értéke: a magvai. A cédrusfenyő magjainak gyűjtése Szibéria és az Ural vidékein élő emberek egyik legfőbb tevékenysége volt már ősidőktől fogva. A magból olajat nyertek, amit felhasználtak ételeik készítéséhez, valamint gyógyításra.
A cédrusfenyőmag-olaj íze kellemes, színe a világossárgástól egészen az aranysárgáig terjed, de lehet borostyánkő színű is. Dióhoz hasonló illata egészen kiváló.
Általában véve serkentőleg hat, növe
...
Tovább »
| |