A zsálya 30–80 cm magasra növő illatos évelő félcserje. Levelének forrázata illóolaj- és cseranyagtartalmánál fogva külsőleg torokgyulladásra, szájbetegségek öblögetésére, belsőleg pedig izzadás, bélhurut, felfúvódás, emésztési zavarok kezelésére ajánlott. Idegerősítő hatása is ismert. Légzőszervi megbetegedésekre a zsálya az egyik legjobb gyógynövény. A levelek rovarcsípések és kisebb duzzanatok kezelésére alkalmasak. A sérült felületet dörzsöljük be a levél nedvével.
Tea: Forrázzunk le 1 csésze forrásban lévő vízzel 2 teáskanálnyi szárított vagy friss zsályalevelet, majd 10 perc állás után szűrjük le. Naponta 2-3 csészényit érdemes belőle fogyasztani.
Kihűlve gargarizáló oldatként is alkalmazható a száj-, a fogíny- és toroknyálkahártya gyulladásának kezelésére.
Ha a tea elkészítéséhez csak 1 teáskanálnyi zsályalevelet használunk, napi háromszori, étkezések előtt történő fogyasztásával a teltségérzettel járó emésztési panaszok orvosolhatók vele.
Forrázat: Belsőleg a húgyutak fertőtlenítésére, bélhurut ellen használható.
Borogatás: Torok- és gyulladásos testrészek öblögetésére, borogatására.
Fürdő: Aranyérbántalmak esetén.
Fűszerként: Más fűszerekkel használva érdekes ízt ad az ételnek. Fűszerezhetjük vele a zsíros húsételeket, de azok körítéseit is. A kacsa-, liba-, pulyka-, vadhúsok, hústöltelékek, máj, főtt és sült halak, pástétomok, sajtok, főtt tészták ízesítésére is kiváló. Óvatosan használjuk!
Fontos: A napi 6 gramm zsályaadagot nem szabad túllépni!
Illóolajának hosszan tartó használata nem javasolt.
Szoptató anyáknak, terhes nőknek és alacsony vérnyomásúaknak a zsályatea ellenjavallt.
|