A Máltai Lovagrend legfontosabb jelképe az úgynevezett „Máltai kereszt”.
Amalfi hajósok egyik üzleti útjukon, útban Palesztína felé, Málta szigete közelében viharba kerültek Szent János-éjszakáján. A megrémült hajósok fogadalmat tettek Szent Jánosnak, mihelyst épségben szárazföldet érnek, a tiszteletére egy zarándokok fogadására, gondozására szolgáló menedékházat építenek. Alighogy elhangzott a fogadalmuk, a szél megenyhült, és a sötét felhők között felragyogott egy csillag, aminek a sugarai nyolcágúak, nyolccsúcsúak voltak. A hajósok most már zavartalanul megérkeztek Palesztinába – ahol beváltották ígéretüket s felépítették a menedékházat.
Málta szigete a Szent János rend lovagjainak (latinul: johanniták) hazája lett. A Szent János Rend tagjai saját egyházi jelvényeként a nyolcágú, nyolccsúcsú fehér keresztformát választották - amit annak idején az Amalfiból jött kereskedők helyeztek el az általuk alapított kórház falán -, mint városuk jelképét, amit ma a világon mint máltai keresztet ismernek.
A kereszt négy ága a négy legfontosabb Erénynek felel meg:
- Mértékletesség
- Állhatatosság
- Igazságosság
- Bölcsesség
A nyolc ág a nyolc Boldogságot jelképezi, amely egyben a legfontosabb lovagi erényeket is szimbolizálja - a mai kor értelmezésében:
- Lelki tisztaság
- Becsületesség
- Példamutató élet
- Rászorulók önzetlen segítése
- Törekvés az igazságra
- Törekvés a békességre
- Tolerancia és megbocsátás
- A nehézségek és az üldöztetés elviselése
|