A máj feladata az, hogy epét termeljen. Az epe a májat át- és átszövő kis csatornákon és az epevezetéken keresztül az epehólygba ömlik, mely az epefolyadék átmeneti tárolására szolgál. Az emésztés során bizonyos ingerek hatására az epefolyadék a bélbe ömlik.
Sokunknál - felnőtteknél és gyermekeknél egyaránt - a májat átszövő piciny csatornák megszorult epeköveket tartalmaznak és gátolják az epefolyadék szabad áramlását az epevezeték illetve az epehólyag felé. Ezek a megszorult epekövek az emésztés és méregtelenítés romlását, ennek következményeként pedig különféle betegségeket okozhatnak. Ha ezeket a panaszokat el szeretnénk kerülni, illetve meg szeretnénk szüntetni, a lerakódásokat el kell távolítanunk májunkból.
A májban található lerakódások eltávolítására szolgál a májtisztító kúra. Az alábbi májtisztító kúra elvégzése után számíthatunk emésztésünk drasztikus javulására, a már esetlegesen kialakult betegségek enyhülésére. A májtisztító kúrát lehetőleg évente kétszer, tavasszal és ősszel végezzük el.
A kúra hozzávalói:
- 100 g keserűsó
- 2 dl frissen facsart grapefruit lé
- 1,5 dl extra szűz olívaolaj
- 8,5 dl forralt, majd lehűtött víz
- 1,5 literes üres ásványvizes palack
A kúra menete:
Oldjuk fel a 8,5 dl vízben a 100 g keserűsót! Az így elkészített keveréket osszuk el négy egyenlő részre és tegyük be hűtőszekrénybe. Minél hidegebb, annál jobb. Sokkal könnyebb lesz meginni, mert kevésbé érezzük a keserűsó ízét. Ha érzékenyek vagyunk az ízekre, ízesíthetjük kevés citromlével vagy gyógyszertárban kimérve kapható c-vitamin porral.
Reggelire és a délelőtt folyamán könnyű ételeket fogyaszthatunk.
14:00
Délután két órától már semmit nem ehetünk és inni sem szabad! Ez nagyon fontos szabály. Ha nem tartjuk be, valószínűleg nem lesz sikeres a májtisztítás.
18:00
Megihatjuk az első keserűsó-oldatot.
Ha az ízét kellemetlennek érezzük, utána kiöblíthetjük a szánkat tiszta vízzel.
20:00
Ismét igyunk meg egy adag keserűsó-oldatot!
Mivel kb. este tíz órától már ágyban kell lennünk, még előtte végezzük el minden fontosabb esti teendőnket.
21:40
Készítsük el az olivaolaj és a grapefruit levének keverékét:
Először facsarjuk ki a grapefruit levét - 2 dl gyümölcslé -, majd öntsük kis üvegbe. Ezután adjuk hozzá az olivaolajat.
Zárjuk le az üveget és rázzuk jól össze.
22:00
Este tíz órakor kell meginni az előzőleg elkészített olivaolaj-grapefruit lé keveréket.
Ne egyszerre igyuk meg, hanem szép lassan, kb. 4-5 perc alatt. Ivás közben ne üljünk le, mindenképp állva igyuk meg az italt!
22:05
Miután megittuk, késlekedés nélkül feküdjünk le és próbáljunk elaludni. Minél hamarabb alszunk el, annál nagyobb hatása lesz a májtisztító kúrának. A hátunkra feküdjünk, sok párnával a fejünk alatt - és próbáljunk meg ebben a pozícióban maradni egészen reggelig.
6:30 (másnap reggel)
Amint felkeltünk, igyuk meg a következő adag keserűsós vizet, majd pihenjünk le újra. Az ágyból csak akkor keljünk fel, ha a szükség megkívánja!
8:30
Most van itt az ideje, hogy megigyuk a következő és egyben utolsó keserűsó oldatot. Utána feküdjünk vissza újra az ágyba.
10:30 Ekkor már néhány korty szénsavmentes ásványvizet is megihatunk. Néhány csepp frissen facsart citromlével ízesíthetjük. Egy óra múlva együnk meg egy almát vagy valamilyen lédús gyümölcsöt! Megterhelő fizikai munkát ne végezzünk a nap folyamán.
13:00
Zabpelyhet, zabkását vagy valamilyen könnyű ebédet elfogyaszthatunk. Húst ne együnk a mai napon! Estére elvileg teljesen rendben leszünk.
Mikor és hogyan távoznak az epekövek? A reggeli felkelés után várható, hogy hasmenésünk lesz, melynek során a májból távozó epekövek is kiürülnek a szervezetből.
Ahhoz, hogy a májtisztító kúra teljesen sikeres legyen, bizonyos időközönként meg kell ismételnünk.
Két kúra között legalább két-három hét szünetet hagyjunk, a negyedik tisztító kúra után pedig elég, ha évente kétszer elvégezzük.
A májtisztító kúra elvégzése előtt a háziorvos véleményének kikérdezése mindenképpen ajánlott!
A háziorvos esetleges tiltása ellenében NE fogjunk a májtisztító kúrába!
|